ZG-Titan je další přírůstek do titanové rodiny z produkce autora Závy. Tentokrát to není žádný kompakt či atomizér, ale samostatný grip. Grip s elektronikou, kterou vyrobil, naprogramoval a vyladil uživatel Gogin, proto název ZG 🙂 Díky materiálu se jedná o velmi lehký grip s kapacitním spínáním a kvalitní elektronikou.
Parametry:
Délka: 101 mm
Váha bez baterie: 39g
Průměr: 20mm
Používané baterie: 1x 18650, nebo 2×18350
Elektronika: Vlastní systém StepDown by Gogin
Proudový limit elektroniky: 15A
Min/Max odpor příslušenství: od 0,5ohm / co kdo snese
Výstupní výkon: Regulace napětí v osmi volitelných krocích
Spínání: Kapacitní (dotykové)
Měření: Barevně odlišená indikace stavu baterie (zelená – modrá – červená)
Provedení gripu: Titan (grade 5)
Povrch: Nahrubo kartáčované
Závit: 510
Ochrana: 5x klik – zámek, ochrana proti zkratu, nízkého stavu baterie
Další: Možnost regulace vzduchu pro příslušenství, které to umožňuje, možnost regulace výšky středového plus kontaktu.
Cena: 4400,-
Představení ZG-Titan:
39 gramů je váha bez vložených baterií. Pokud vložíme dva články 18350 je váha 82g. Jen tak pro srovnání, například ProVari s baterií 18650 váží 175g. Rozdíl je více než dvojnásobný. Aspoň z mého pohledu, není váha to hlavní, na co se dívám, ale je to velmi příjemné, když mám v kapse u bundy jedno titanové ZK a ZG Titan s titanovou T18. Nejde to ani poznat, že v kapse vůbec něco je. To když si do stejné kapsy dám ProVari s SSR a Y-D, to už je opravdu velký rozdíl. Nicméně váha není to nejdůležitější, ale nemohl jsem to nezmínit 🙂
Samotný ZG-Titan je složen ze dvou částí. Samostatné trubky s pružinkou na baterii a samostatné hlavy se závitem 510 a kapacitním tlačítkem. Na hlavě s kapacitním tlačítkem je ještě regulační kroužek pro regulaci nasávání vzduchu pro volitelné příslušenství. Regulační kroužek je součástí hlavy a pomocí závitu jde sundat. I když regulaci vzduchu na gripu nepotřebuji, tak jsem s touto nejen designovou záležitostí spokojen. Nejen že to vypadá efektně, ale s použitým atomizérem, který má spodní sání, i praktické.
V trubce pro baterii je také měděná pružina, která je, pro lepší kontakt, zbroušená na obou stranách. Je možné používat jednu baterii 18650 nebo dvě baterie 18350. Takže vyznavači jedno nebo dvou článků, si přijdou na své. Baterie se vkládají plusovým kontaktem nahoru k závitu 510 (neboli na pružině je mínus). Na samotné trubce jsou vyfrézované drážky, které tam prostě musí být. Tyto drážky jsem si ale vybrečel u Závy (díky Jirko).
Bez nich je trubka jen trubka na baterku… ale jasně, drážky nekouří 🙂
Ovládání:
Ovládání pomocí kapacitního spínání, takže stačí jen dotek tlačítka a už se kouří 🙂 Grip má elektroniku s regulací a protože má jedno jediné tlačítko, už je asi jasné, jak se bude regulace nastavovat. Ano, nečekaně podobně jako je tomu u FUZZE XL2. Detaily ovládání gripu jsou uvedeny v manuálu, který je ke stažení dole. Ty hlavní a základní body jsou tyto
1x stisk – aktivace
2x stisk – snížení výkonu
3x stisk – zvýšení výkonu
4x stisk – vyblikání nastaveného výkonu
5x stisk – zámek
6x stisk – nastavení minimálního výkonu
7x stisk – nastavení maximálního výkonu
8x stisk – vyblikání stavu baterie
9x stisk – uzamčení nastavené hodnoty výkonu On/Off
10 stisk – re-kalibrace hmatníku
Všechny funkce jsou vždy doprovázeny barevným rozsvícením nebo kombinaci bliknutí kapacitního tlačítka. U funkce číslo 4, tedy zobrazení nastavení, zabliká tlačítko vždy jednou, dvakrát nebo třikrát a vždy s jinou barvou. Od nejmenšího nastaveného výkonu, který je někde kolem 2,7V u jedno článku a 2V u dvou článku. Barevně je to vždy od červené, přes modrou až po zelenou barvu tlačítka.
Při normálním provozu svítí tlačítko červeně při jedno článku, při dvou článcích je to pak modrá barva. Takže jde lehce rozeznat, kolik baterií je v gripu. Největší napětí při dvou článku je 5V. Nízký stav baterie grip signalizuje, jak jinak než barevnou signalizací. U jednoho článku 3x zabliká červeně, u dvou článku 3x zabliká modře. Toto se děje při 20-30% stavu baterie nebo baterií.
Zkušenosti:
Když se před nedávnem na WillPro fóru objevil tento titanový grip, první co jsem si řekl, když jsem první obrázky viděl, že je to super grip s perfektní elektronikou, ale že bych jevil velký zájem, to ne. Holá trubka na baterii mi nic neříkala. Když jsem se pak autora Závy ptal, jestli by nešlo do trubky udělat nějaké zářezy či drážky, tak tomu moc velké naděje nedával, protože samotná titanová trubka je velmi tenká a tak tam není moc prostoru pro nějaké další drážky. Ale nakonec se jich podařilo vyfrézovat celkem 6. To už můj pohled úplně změnilo a za pár týdnů byl ZG Titan doma. Nemůžu si pomoct, s těmi drážkami je to úplně něco jiného a pro mne mnohem hezčího. Každý jsem jiný, to už jinak nebude. Někomu se to zase bude líbit bez žádných drážek a podobně, ale o tom to je. Jsem rád, že to bylo možné udělat. Nicméně drážky jsou jen design, nic více, nic méně.
Jako vždy jsem před prvním použitím grip důkladně zbavil drobných nečistot z výroby a osušil. Očistu čehokoli dělám vždy, už je to takový rituál. Ihned jsem naládoval grip jedním nabitým článkem 18650 a našrouboval titanovou T18. Vzpomínám si, když jsem to takhle sešrouboval, někdo mi volal na mobil, tak jsem vyřídil hovor a když jsem to vzal do ruky, chtěl jsem znovu vložit baterku, protože jsem si myslel, že tam žádná není 🙂 Pružinka, která je součástí, byla přesně pro jeden článek 18650, protože když jsem tam pak vložil dva články 18350, nemohl jsem došroubovat trubku k hmatníku. Vyměnil jsem pružinku, kterou jsem našel v šuplíku, která se tady hodila přesně.
Elektronika v ZG je systém StepDown, to znamená, že při použití jednoho článku, více jak 4,2V na výstupu nikdy nebude. I když bude nastaven maximální výkon, tedy stupeň 8 a baterie bude téměř vybitá, víc než to, co „dá“ baterie, na výstupu nebude. Při použití dvou článků, je situace už zcela jiná a maximálně nastaveného výkonu jsem ani nepotřeboval. Při jedno článku jsem jiný než maximální nepoužil. Samozřejmě, že je nutné brát ohled na použité sestavení atomizéru. U genesis systémů se 2ohmy, určitě nebude nikdo na jedno článku spokojen a použije články dva. Je to podobné jako například u XL2, což je také sytém StepDown. Každopádně při provozu na dva články jsou možnosti elektroniky lepší a je úplně jedno, jestli máme právě našroubovaný atomizér s jedním ohmem nebo se třemi. Samotná elektronika má velmi vysokou účinnost a spotřebu ve stand-by režimu něco kolem 400uA. V případě nepoužívání je baterie z gripu vhodné vyndat, i když stand-by režim je opravdu velmi nízký. Měřil jsem reálný pokles při provozu na dva články za 9 hodin nečinnosti. Napětí klesne z například 7,432 V na 7,428 V. Pokles o 0,004 V je opravdu téměř nulový. Ochrana proti přepólování není potřeba. Pokud se vloží baterie do gripu obráceně, nic se neděje, jen to bude nepřetržitě žhavit.
Díky možnosti seřízení výšky středového kontaktu v závitu 510, jde na gripu používat příslušenství s libovolnou výškou závitu 510. Víme, že každý atomizér, ať už komerční nebo z „domácí“ výroby, má různou výšku závitu, je možné si toto vždy přizpůsobit dle potřeby. Slouží k tomu šroubek, který je jako středový kontakt v závitu 510. Takže se dá krásně docílit toho, že si daný atomizér „sedne“ na základnu gripu a tím se sníží možnost nějakého poškození při pádu gripu. Také regulační kroužek je zajímavý a i když v mém případě neplní funkci, pro kterou byl navržen, je to velmi pěkné a grip obohacuje o další designovou záležitost. Díky povrchové úpravě gripu se velmi dobře drží v ruce (i díky těm drážkám) a neklouže. Kapacitní spínání je velmi citlivé a můj dojem, když to srovnám s XLkem, je ten, že po doteku na spínač, to rychleji zabere. Reakce je o kousek rychlejší. Bohužel to má někdy za důsledek i nechtěné upravení výkonu nahoru nebo dolů. Je vhodné výkon zamykat funkcí 9.
Kvalita materiálu a zpracování je jako vždy od Závy perfektní. Goginova elektronika je taky parádní. Kapacitní spínání funguje na jedničku. No, jde vidět, že to dělali profíci a ne Číňan.
Závěr:
Velké poděkování autorům za krásný strojek, na který můžu použít jakékoli příslušenství. Zlaté české ručičky. Jsem rád, že ho mám (myslím grip). Cokoli jsem na grip našrouboval, to tam sedělo jako přibité. Doladit středový kontakt u některých bylo nutností a tak vše na ZG Titanu vypadá dokonale. Krásná práce a ještě lepší funkčnost. Sice nemám grip nějakou delší dobu, ale ani nepředpokládám, že by se snad mělo stát něco, co by z toho udělalo nějaké těžítko na stůl. Ale jsem si jist, o čemž mne už Gogin i Záva přesvědčili, že problémy umí řešit rychle a ke spokojenosti uživatele.
Záměrně jsem nezmiňoval nic o verzi firmware, který je aktuální. Je doladěný a nepotřebuje žádné nové funkce či úpravy. Slovy autora „nějakým změnám, pokud bude prostor, se nebráním“. Jsem si jist, že toto není poslední slovo obou autorů a myslím, že se máme na co těšit 🙂
Ještě jednou moc díky kucí za kvalitní český produkt 🙂
Poznámka:
Hodnoty napětí jsou jen velmi orientační, protože výstup jede na 488Hz a s obyčejným měřicím přístrojem, kterým jsem vybaven, to moc dobře měřit ani nejde.
Oficiální manuál od Gogina ke stažení ZDE