To je pořád samý atomizér, cartomizér či genesis systém, ale o grip, na který tyto naše oblíbené „mizéry“ nasadit, nezavadíme. A že není grip jako grip, nemusím zdůrazňovat. V tomto případě jde o grip s elektronikou. Mechanických gripů je poslední dobou také celá řada a tak jsem rád, že se někdo rozhodl vyrobit něco s kvalitní elektronikou v kvalitním provedení a to vše „zabalil“ do kvalitního futrálu.
Parametry:
Délky: s baterií 18650 – 124mm, s baterií 18500 – 111mm, s baterií 18350 – 94 mm
Váha bez baterie: s víčkem 18650 – 106g, s víčkem 18500 – 97g, s víčkem 18350 – 88g
Průměr: 21mm
Používané baterie: 1x 18650, 1x 18500 nebo 1×18350
Napájení elektroniky: 4,2V
Elektronika: Evolv DNA 20D
Proudový limit elektroniky: 6A
Maximální výkon: 20W
Min/Max odpor příslušenství: 1ohm/3,3ohm (zvládne i širší rozsah)
Výstupní výkon: nastavitelný od 7W do 20.0W s krokem 0,1W
Měření: grafické zobrazení stavu baterie, zobrazení nastaveného výkonu, zobrazení výstupního napětí, měření odporu použitého příslušenství
Účinnost elektroniky: 93%
Provedení gripu: stainless steel (nerez)
Závit: 510
Ochrana: 5xklik – zámek, ochrana proti zkratu, přepólování, tepelná ochrana
Cena: 5000,-
Představení:
Nyní Vám představuju koho? Nyní Vám představuju Y-D grip by Yarda od českého autora Yardy z našeho fóra. Vím, že již nějakou delší dobu Yarda přemýšlel nad nějakým gripem s elektronikou, který bude i vypadat k světu a mít také slušný výkon. Přece jen mechanicky grip + Kick v. 1, není s použitím genesis systémů to nejlepší, resp. výkon Kicku je omezen na 10W (ano v současné době je již Kick verze 2). Kicka mám a tak vím, že např. se SteamBoyem, který má odpor 1,3ohm, to s kickem není to pravé ořechové. Výrobce The Kick by Evolve má na svědomí, že se Yarda dočkal, protože na světě byla elektronika DNA20D od zmiňovaného výrobce. Evolve má krom Kicka a DNA20 také na svědomí i legendární „krabičku „Darvin“. DNA20 je vlastně jen samotná elektronika s displejem, kterou lze použít do vlastních gripů/modů.
A tak se Yarda vyřádil a spojil síly se soustružníkem, který by mu vyrobil grip dle jeho představ a vlastního návrhu. První ALPHA verze byla hotová někdy v Březnu. To ještě šlo jen o osazení DNA20 elektroniky do těla starého gripu V-Max, osazení lepších tlačítek a celkové doladění, jestli to vůbec má smysl. Myslím, že určitě to smysl mělo… Do teď tato ALPHA verze stále jede a je plně funkční.
A mohlo se vyrábět ve velkém. No, i když ve velkém je asi moc silné slovo. Ono vyrobit něco takového v sérii 10-20 kusů, když se tím člověk neživí, není zas tak jednoduché. Nemyslím složitost samotné výroby, ale hlavně financování takového projektu, starosti s výrobou a při tom všem ještě zastávat svou práci, která nás živí. A jako živnostník máte určitě i jiné starosti…. A tak jsem rád, že jsem se k Y-D gripu dostal také a že si o něm můžeme něco říct.
Tělo gripu je vyrobeno s nerezu. Zpracování je opravdu kvalitní. Všechno sedí jak má. Povrchová úprava je leštěná. Ve spodní části je vyfrézováno šest drážek, které zajistí, že grip neklouže v ruce. Tato úprava byla také na přání, ale nakonec to bylo myslím na téměř všech kusech. Na horním okraji jsou po obvodu tři šroubky, které drží elektroniku. Vypadá to myslím zajímavě. Displej je uložen ve svislé poloze a hned pod ním je laserem zhotoven text “Y-D“ a sériové číslo gripu. Horní i spodní víčko je povrchově upraveno také. Je na nich vyfrézovaná mřížka, takže se oba víčka dají krásně šroubovat a neklouže to. Finální verze gripu Y-D, je možné pořídit s dalšími doplňky. K dispozici jsou tři spodní víčka, díky kterým lze v gripu použít tři druhy baterií, konkrétně jde o baterie 18650, 18500 a 18350. V každém víčku je pájením uchycena pružinka pro lepší kontakt s mínus pólem baterie. Další doplňující záležitost je horní víčko na 510 závitu. Je možné mít víčko rovné nebo zkosené. Samotné víčko, ať už rovné či zkosené, je našroubováno vnitřním závitem na závitové hlavě, která je z jednoho kusu z nerezu a je pevnou součástí horní části. Víčka se dají měnit dle potřeby či vkusu, podle toho, jaké příslušenství je zrovna námi použito. Víčko se dá kdykoli, i s našroubovaným atomizérem, povolit nebo utáhnout a tím tak seřídit mezeru (pokud je) mezi gripem a zvoleným atomizérem. Sami víme, že délka závitu u různého druhů příslušenství je různá a aby nevznikla mezera mezi gripem a příslušenství, tak Yarda vymyslel pohyblivé horní víčko u 510 závitu. Víčko je jištěné ještě malým vnitřním kroužkem, takže to jen tak neztratíte. Výměna celého horního kroužku za rovný či zkosený je otázkou asi jedné minuty. Všechny tyto doplňky, jako samotná víčka pro různé druhy baterií a horní víčka jsou volitelné příslušenství.
Samotné tělo gripu je tak ze dvou částí. V té delší, horní části, je usazena samotná elektronika s displejem a tři ovládací tlačítka. Menší tlačítka slouží na nastavení výkonu a velké tlačítko jako „žhavící“. Originální tlačítka, která jsou součástí elektroniky DNA20, však Yarda nahradil mnohem kvalitnějšími, které jsou stavěné na daleko větší mechanickou zátěž.
Jak je již uvedeno v parametrech, lze v gripu použít tři druhy baterií. Baterie 18350, 18500 a 18650 se vkládají plusovým pólem směrem k závitové hlavě. Lze používat baterie s vystouplým plusovým kontaktem. Z důvodu mechanické ochrany proti přepólování, která je Yardou přidána, nelze používat baterie s plochým kontaktem. Tuto mechanickou ochranu přidal Yarda do gripu právě z důvodu, aby nedošlo ke zničení elektroniky, kdyby někdo vložil baterii obráceně. Pokud chceme použít baterii s plochým kontaktem, je nutné použít magnet na plus kontakt. Mechanickou ochranu lze po konzultaci s autorem (ale i bez něj…) vyjmout. Pak samozřejmě nemůžeme čekat nějakou tu záruku.
Ovládání a displej:
Celkově je velmi jednoduché, protože jsou k dispozici dva tlačítka (+ a -), které slouží, jak jinak, k úpravě nastavení výkonu. Co jeden stisk tlačítka, to navýšení nebo snížení výkonu o 0,1W. Pokud se tlačítko pro zvýšení či snížení výkonu drží, začne se postupně zvedat nebo snižovat požadovaná hodnota. Čím déle se tlačítko drží, tím rychleji se požadovaná hodnota mění. Vše důležité je zobrazeno přímo na displeji. Zobrazuje se nastavený výkon, odpor atomizéru a při stisku tlačítka pro žhavení se zobrazí také výstupní napětí. Na displeji je také neustále grafický symbol, který zobrazuje stav baterie.
Klasickým 5-klikem je možné grip zamknout. V zamčeném stavu se po stisku tlačítka pro žhavení zobrazí text [Locked Click 5x]. Bez našroubovaného atomizéru se po stisku tlačítka pro žhavení zobrazí text [Check atomizer], což nás upozorňuje, že nemáme našroubován žádný atomizér (to nemusí hlásit, to vidím), ale že je třeba našroubovaný atomizér vadný či není dostatečně dotažen. Všechny tyto údaje se zobrazují na svisle uloženém displeji. Pomocí stisku kombinaci tlačítek, je možné otočit údaje na displeji. Postup je jednoduchý. Zamkneme grip a v zamčeném stavu držíme žhavící tlačítko spolu s tlačítkem plus. Držíme, držíme… na displeji se zobrazí text [RIGHT MODE] nebo [LEFT MODE], stále držíme obě tlačítka, po pár sekundách se displej otočí. Stejný postup je pro změnu do opačného stavu. Pro úplné vypnutí displeje je pak kombinace tlačítek následující. Opět zamkneme 5 klikem grip a v zamčeném stavu držíme tlačítko pro žhavení spolu s tlačítkem „mínus“. Zobrazí se text [NORMAL MODE] nebo [STEALTH MODE]. Displej tak nebude svítit při žhavení ani při nastavování výkonu. Měření odporu použitého atomizéru se děje při stisku tlačítka pro žhavení. Měření se děje pomocí aktuálně nastaveného výkonu. To znamená, že pokud máme nastaven výkon například na 15W a budeme chtít změřit odpor vatového cartomizéru, tak je nutné snížit výkon, abychom nepoškodili cartomizér. Hodnota výstupního napětí se měří při zátěži, to znamená, že se hodnota zobrazuje na displeji jen při žhavení. Udávaná hodnota je celkem reálná, měřeno při zátěži externím měřicím přístrojem.
Kromě stálých hodnot, které se zobrazují na displeji, je možné také zahlédnout i jiné hlášení, jako již zmiňované texty při otáčení displeje, Check Atomizer, zamykání, režimu normal a stealth. Můžeme také zahlédnout text [Shorted], což znamená, že je atomizér ve zkratu. Nebo také [Check Battery], tehdy nás grip informuje, že baterie má již 3,1V a méně a je nutné ji vyměnit. [Weak Battery] je slabá baterie, kterou ale ještě lze použít. Text [Too Hot] je ochrana proti přehřátí elektroniky. Pokud se toto objeví na displeji, je čas si udělat pauzu a nechat elektroniku odpočinout. Tuto hlášku jsem ale ani v posledních teplých dnech nezahlédnul.
Zde je k nahlédnutí kompletní Datasheed
Zkušenosti:
Y-D grip je kvalitní výrobek, za který se autor určitě nemusí stydět. Zvolený materiál, provedení, styl, design a v neposlední řadě také elektronika, je více než výborné. Elektronika není až tak práce autora celého gripu, ta je daná, ale jedná se o elektroniku ověřeného výrobce (Evolve), který již dokázal, že umí, takže co umí elektronika, umí i grip Y-D. Autorem elektroniky je doporučováno používat baterie AW IMR a příslušenství s odporem žhavící spirálky od 1ohm do 3,3ohm. Samozřejmě že to zvládá i menší či vyšší hodnoty, ale je otázkou, zdali se nadměrně nezatěžují součástky, které jsou v elektronice použity. Myslím si však, že do hodnot 1ohm až 3,3ohm se vejde opravdu velká skupina uživatelů.
Tlačítka, které jsou na Y-Dčku jsou jiná, než ta originální, což hodnotím jaké velké plus. Žhavící tlačítko má příjemný zdvih, který je tak akorát. Jen tak se to samo v kapse nesepne a není nutné to ani zamykat. Většinou to nezamykám, snad jen v případě, že hodím Y-D do kapsičky v tašce. Už jsem se ale přistihl, že ani tak jsem to nezamknul. Samozřejmě záleží, co všechno v té tašce máte dalšího 🙂 Tlačítka pro nastavení výkonu, jsou také na výbornou.
Nemůžu nesrovnat Y-D s mým ProVari, na které nedám dopustit, i když výkon ProVari jednoznačně zaostává nad Y-D. Když bych hodnotil ProVari a Y-D s nastaveným stejným výkonem a stejným příslušenstvím, tak bych rozdíl nepoznal. Velkým plusem je na Y-D jeho možný výkon. I když na ProVari také používám genesis systémy s 1,1ohm spirálkou, na Y-D si můžu výkon ještě o dost přidat. Také se mi moc zamlouvá variabilita použitých baterií, které můžu s Y-D používat. Nejdřív jsem si říkal, že víčko pro nejmenší baterii 18350 snad ani nebudu používat, ale jak praxe ukázala, používám to poměrně často. Je to pak takový malý prcek s velkým výkonem do kapsy. Jasně, nevydrží to nějak extrémně dlouho, ale na takový ty chvilkové odchody z domova to stačí. Dělal jsem si takové srovnání výdrže – spotřeby baterie na všechny tři baterie. Naplnil jsem SSR 2.1 na 3,3ml, který má 1,2ohm spirálku. Nastavil výkon na 12W a vložil plně nabitou baterii 18650, pak 18500 a nakonec 18350, vždy s plným tankem. Spotřeba byla následující:
18650 – 4,5 ml
18500 – 2,6ml
18350 – 1,6ml
Na tu nejmenší baterii to zas není tak špatné a dá se s tím vyjít i někam dál, než jen za roh od baráku. Pro ty, kteří za den spotřebují přes 7ml, je to pak už jedno, protože se bez lahvičky s liquidem v kapse neobejdou už nikdy 🙂
Další šikovnou věcí, je samotný horní kroužek, který je u 510 závitu. Možnost ho vyměnit je zajímavá, i když zrovna nějak nemám nic, na čem bych ten zkosený kroužek používal. Na Y-D vlastně používám jen SSR a někdy tam našroubuju AGA-T2+, to jsou všechno atomizéry s širší základnou, takže by to vypadalo podivně na zkoseném kroužku.
Ano, vzhled nekouří, jak mnozí tvrdí, i já to tvrdím, ale stejně bych zkosený kroužek na SSR nedal. No dobře, tak dal, kdyby jiný nebyl. Výměna kroužku je jednoduchá, jak bylo uvedeno výše. Je k tomu potřeba jen nějakou špičatou věc, kterou povolíme bezpečnostní matičku (kroužek), kterou pak vyšroubujeme. Nyní již nic nebrání vyšroubovat horní víčko u 510 závitu a našroubovat jiné. Samotné víčko není jen stylová záležitost, ale lze ho částečně použít v případě potřeby, také na regulaci proudění vzduchu, pokud máme samozřejmě atomizér, který má spodní sání.
Ovládání pomocí tlačítek je v podstatě to nejjednodušší co může být, protože tam vlastně není co ovládat. Tlačítky plus a mínus nastavíme výkon. Co víc? Jaký má odpor použitý atomizér vidíme hned po stisku tlačítka pro žhavení a jaké výstupní napětí, které jde do atomizéru, vidíme také při stisku tlačítka pro žhavení. Hodnota odporu, jde vidět na displeji stále, zatímco hodnota výstupního napětí, jen při žhavení. Je to logické, protože ani Kick, ani DNA20 neměří napětí bez zátěže. Ukazatel stavu baterie je jen grafický a je spíš jako orientační. Displej, který nám pohasne po 15 sekundách, pak ještě asi 5 minut svítí slabší intenzitou. Po těch 5 minutách pohasne úplně. Samozřejmě v případě, že na to 5 minut nesáhneme. Probudit ho pak můžeme stiskem jakéhokoli tlačítka. Ihned po probuzení nám ukazatel stavu baterie ukazuje, že baterie je zcela vybitá, avšak je to jen z důvodu, že ještě elektronika nezjistila její skutečný stav. To se však stane téměř po sekundě a ukazatel stavu baterie začne „stoupat“. Tato doba může být i 2-3 sekundy, to záleží jak je zrovna nabitá baterie. Nicméně nemusíme čekat, než ukazatel vystoupá na aktuální hodnotu, ale lze ihned grip po probuzení používat.
Závěr:
Co říci závěrem? Jsem nakonec rád, že jsme majitelem tohoto krásného kousku. I když ze začátku jsem to tak růžově neviděl. Ne snad protože bych Y-D nechtěl, ale v době, kdy se řešila výroba, cena a jestli bude vůbec zájem, jsem řešil zcela něco jiného, důležitějšího. Ale zase na druhou stranu, jsem již trochu skeptický k takovým „domácky“ vyrobeným gripům. Proč? Protože jsem už viděl hodně podobných záležitostí, které jsou stylové krásné, nabušené dokonalou elektronikou, který zvládne snad i místo žhavící spirálky 100ku hřebík, ale nejslabší článek na celém tom super gripu, jsou vždy 510 závity. Myslím samotný konektor. Používá se totiž většinou takový ten standardní konektor, který se dá koupit na každém shopu nebo tam autoři použijí klasickou eGo hlavu. Víme, jakou mají výdrž takové závity. Je to jen můj názor, ale pokud ten závit není přímo součástí těla hlavy, tedy z nerezu, tak to moc dlouho nevydrží. Když tam pak našroubujeme něco trochu silněji nebo něco, co má o kousek delší závit, není to kuprospěchu samotného závitu. Na Y-D je to přesně jak jsem si představoval a závit je přímo v „mase“ celé hlavy. Není to žádný lisovaný konektor nebo lisovaná eGo hlava. To, že tam možná pro někoho chybí vnější eGo závit, je jen otázkou toho, co na tom budeme používat za příslušenství. Osobně mi tam žádný jiný závit nechybí.
Stylový grip, perfektní zpracování, výkonná elektronika, regulace výkonu, možnost variability použití tří druhů baterií, variabilita horních víček, důležité údaje přímo na displeji,
technická podpora na fóru svetecigaret.cz, to vše jsou samé plusy, které z Y-D dělají velkou konkurenci pro ostatní. I když od autora vím, že Y-D nebyl rozhodně vyroben z důvodu nějakého boje s ostatními kluky, co něco podobného dělají taky, ale prostě byla možnost, čas, materiál a chuť něco takového zkusit, tak proč ne. Již na fóru Jarda uváděl, že rozhodně neslibuje se 100% jistotou, že bude nějaká druhá várka či druhé kolo výroby Y-Dčka, ale rozhodně to nezavrhnul. Slibuji, že Jardu k tomu druhému kolu přemluvím, jen nevím kdy 🙂
S Y-D gripem jsem po všech stránkách maximálně spokojen. Na gripech s elektronikou, nepoužívám odpory pod 1ohm a rozhodně ne nad 3,3ohm, ale vždy lehce nad tím jedním ohmem. Na první verzi je to moc moc dobrý Jardo 🙂
Poděkování:
Děkuji Jardovi za některé fotky, které jsem použil v článku a v neposlední řadě samozřejmě za Y-D, který jsem také mohl zakoupit.
Další informace od majitelů a diskuze je ZDE