Titanová nádhera
Minulý týden konečně dorazil titanový zázrak – kompakt s názvem TitanZK. Proč tento název? Titan je jasný, ale ZK? Ale i to je jasné…. Záva a Kočvy 🙂 Společná práce je téměř dokonalá, teda slovo „téměř“ přeskočíme.
Parametry:
Ucelené sestavení gripu + atomizéru: All In One
Objem tanku: cca 3ml
Používané baterie: 1x 18650 (doporučeno), je možné i 2x 18350, ale je nutné speciální setup na 8V
Napájení: 4,2V nebo 8,4V (viz. Předchozí…)
Proudový limit elektroniky: 15A
Spínání: elektronické tlačítko spínané tranzistorem – žádná další elektronika
Materiál: Titan (grade 5)
Váha: bez baterie a liquidu je pouhých 58g
Představení:
TitanZK je další z počinů uživatelů a českých ručiček z diskuzního fóra FUZZE. Již z názvu je patrná výjimečnost a tou je materiál. Titan je lehký a tvrdý kov, který se vyznačuje mimořádnou chemickou stálostí – je zcela netečný k působení vody a jiných vlivů. Je také velmi drahý. U kompaktu asi nejvíce oceníme tvrdost a hlavně lehkost. Celý kus včetně baterie a naplněného tanku váží jen 103g. Což je opravdu velmi poznat při používání. To ne že by byly ostatní kompakty těžké, ale když jsem poprvé dostal do ruky Titan ZK na jednom ze srazů, první co jsem řekl majiteli bylo: „… a máš tam vůbec baterku?“ Celková velikost ZK není nijak odlišná od jiných systému na jednu 18650 baterii, ale váhou je to opravdu velmi lehké zařízení. O kvalitě materiálu, titanu, asi není třeba co povídat. Druhů titanu je celá řada, každá z nich má trochu jiné vlastnosti či jiné využití. Titan na ZK je slitina titanu „grade 5“. Autoři věnovali opravdu maximální úsilí a dali si záležet na zpracování a celkové vlastnosti kompaktu jako takového. Trubka pro baterii je z jednoho kusu a nemá tak spodní víčko pro vkládání baterie. Vevnitř, na dně bateriové trubky je pružina pro kontakt baterie a samotného těla kompaktu. Baterie se vkládá po odšroubování vrchní části atomizéru. Ten je, jak jinak, také z titanu. Průhledná část tanku je z plastu. Skleněný tank by byl v tomto případě zbytečný. Titan ZK má samostatně odnímatelné části pro tank a pro kotelnu (žhavící komoru), resp. čepici (vrchní kryt žhavící komory včetně DripTipu) lze sundat samostatně a tank zůstane pořád naplněn a je tak možné upravit čí znovu přemotat žhavící spirálku aniž bychom byli nuceni se starat o naplněný tank s liquidem. Čepice je na závit a je v jednom kuse s náustkem. Na fóru se dá pořídit také místo plastové časti tanku sklo nebo titansklo, pak je již vše v jednom kuse z titanu. Pro mě toto ovšem není, protože do tanku prostě musím vidět a tak jsem titansklo neřešil. Cena Titanu ZK je 5000,-Kč, součástí je již sestavený kompakt, do kterého lze vložit pouze baterii 18650, naplnit liquidem a ihned používat. Kompakt je velmi odolný a jen tak nějaký pád na zem s ním ani nehne.
Jak jsem již uvedl, vrchní kryt kotelny, čepice, je odnímatelná a je na závit. Pod závitem je těsnící o-kroužek, který má dvě funkce. První je, že těsní lépe a pomáhá tak zabránit aby se případný liquid nedostával z čepice ven a netekl tak po těle tanku. Ten druhý je z důvodu možnosti natočení hulváta (otvoru pro sání) tak, aby byl přesně naproti meshe.
Plastové tělo tanku drží pomocí dvou o-kroužků a při výměně celého žhavení, suchém pálení či nějaké úpravy žhavení, ho není nutné sundat. Možná po mentolovém liquidu bych ho asi sundal a řádně vypláchl 🙂 Záleží na každém. V kotelně, která má menší průměr než samotné tělo tanku je vyveden plusový kontakt (špaňel), na kterém je kostička se šroubkem (praporek) pro uchycení odporového drátu. Pro mínusový kontakt je druhý z dvojice šroubků a je umístěn na dně kotelny. Pod šroubkem je ještě cca 2mm podložka, jak jinak než z titanu, která má za účel zmírnit ochlazení odporového drátu o samotné dno kotelny a je tím zajištěno rychlejší žhavení a tím i vyšší výkon.
Otvor pro mesh má 3,2 mm, zatím největší otvor pro mesh co jsem měl. Tak jsem zvědav, jak to bude fungovat….
Sestavení:
Jako každý jiný podobný systém, tak i TitanZK je třeba nejdříve sestavit. V dodávce od autorů je již vše sestaveno a můžeme tak ihned plnit. Já však dostal kus nesestavený, asi na to zapomněli 🙂 Néé, to byl jen v tip, já jsem to vyloženě nechtěl, protože bych to hned stejně rozmotal. Tyhle věci si rád sestavím sám. V balení je mesh + kanthal + oplet. Takže jsem na první sestavení použil mesh, 6cm smotal do úhledné ruličky na jehle 1,2mm, na kterou jsem nasunul oplet od Ferryho a namotal kanthalem o průměru 0,18mm bi-spirálku se dvěma a půl otáčky. Odpor cca 0,7ohm. Jako druhé sestavení jsem použil stejný mesh, na který jsem nasadil oplet Technox a použil kanthal 0,20mm pro bi-spirálku se stejným počtem otáček.
Práce s Ferryho opletem je jednoduchá, vlastně žádná. Ustřihneme potřebný kousek a nasadíme na mesh. S Technoxem je práce víc. Je potřeba nebo je spíš doporučeno (jde to i bez toho) jej nejdříve karamelizovat. Proces karamelizace si zde popisovat nemusíme, je uveden již v článku o FUZZE XL2
Tak máme složeno, namotáno, můžeme naplnit a našroubovat čepici, namířit hulváta na místo a jde se na to.
Zkušenosti:
S použitím opletu od Ferryho, to chce chvilku počkat, než se dostaví chuť liquidu jak jej známe. S Technoxem tento problém, aspoň já, neřeším. Když už jsem se to konečně naučil pořádně připravit, tak když ho nasadím na mesh a namotám spirálku, tak mi to chutná hned od začátku. Nicméně, na podobné systémy rád používám právě tyto dva oplety. A můžeme bafat….
TitanZK se díky materiálu velmi příjemně drží v ruce. Že je velmi lehký, bylo již řečeno, stejně tak povrch na mě působí velmi dobře. Neklouže, když má člověk trochu vlhké ruce, dobře se drží a je opravdu radost to používat. Elektronické tlačítko se také velmi jemně ovládá, ale v kapse ho jen tak nestisknete. ZK nemá žádnou elektroniku, která by nám nějakým způsobem regulovala výstupní napětí a tak je vhodné zvážit typ našeho setupu (odpor, počet závitů a průměr odporového drátu). Můj první setup s průměrem drátu 0,18mm a dvěma a půl otáčkami byl možná až moc agresivní, ale stejný počet otáček s odporovým drátem 0,20mm je to lepší. Tvoří se větší množství dýmu a chuťově je to o malý kousek lepší, což je asi předpokladem. Dle mého názoru by 3,5 otočky už byly moc, a pokud by napětí v baterii kleslo řekněme pod 3,8V, už by to nebylo ono. Se 2,5 otočkami jsem na jeden článek (AW IMR 2000mAh) spotřeboval 4,5ml liquidu, což je myslím velmi slušné a při napětí v článku, 3,6V, se dalo ZK ještě krásně používat. Velmi záleží na kvalitě baterie, což je ale u těchto systému předpoklad. Titan ZK nemá žádný plnící otvor pro plnění liquidu, ale kdyby ho měl, asi by to stejně nikdo nepoužíval. Plnění je samozřejmě možné injekční stříkačkou přes dutinku v meshi, nebo když mírně sundáme plastovou část tanku a naplníme ze spodní strany. Protože je otvor pro mesh 3,2mm, můžeme si dovolit použít větší množství meshe. Použil jsem přiložený 6cm mesh + ferryho oplet, po dvou dnech jsem oplet a spirálku vyměnil za Technox a již zmiňovaný průměr kanthalu 0,20mm. Plním to vždy jen jehlou. Do tanku se vejde 3,1ml liquidu. Pro někoho málo, pro někoho hodně, to už je asi na každém. Mně to vyhovuje, už i na XL2, kde můžu plnit na 3,3ml mi to přišlo tak akorát. Poslední dobou se mi nějak zvedá spotřeba, tak bych tank na 2ml už asi moc ani nechtěl.
Technicky je TitanZK velmi jednoduché a velmi výborně fungující zařízení. Tou jednoduchostí myslím fakt, že není přítomna žádná elektronika, mimo teda jeden tranzistor a mikrospínače 6×6 Omron. To vše zvládne i proudový limit 15A, což je při použití jednoho článku až až… Dají se také použít i dva články, ale je nutné namotat k tomu vhodnou spirálku pro 8V. Vyznavačů gripů/kompaktů bez elektroniky je velmi hodně a s vhodně zvolenou spirálkou se můžu těšit na hodně dlouhý a velký kouř 🙂
Závěr:
Co říci na závěr? TitanZK mě opravdu dostal svým vzhledem, materiálem, lehkostí a dokonalým zpracováním. Výborné chuťové podání je opravdu lahůdka. Jeho výborná chuť je hlavně zpracováním a velikostí kotelny, celý kryt kotelny (čepice), má dost silnou stěnu, tak se nijak nezahřívá, i když tomu dáte opravdu kouř. Co se mírně zahřívá, zejména při vypalování opletu resp. spirálky, je dno bateriové trubky, což má na svědomí pružina pod bateriovým článkem. Dá se použít jiná pružina, popřípadě naletovat na pružinu např. neodymový magnet o průměru 16mm a je klid. Při používání je teplota zanedbatelná. Ono se v podstatě hřejí všechny gripy, kde je pružina na baterii, jen to přes tlusté tělo gripů nebo z důvodu použitých materiálů není tak znát. U tenkostěnného titanu si toho lze všimnout. Ale není to nijak závratné a zde to zmiňuju spíš jen jako informaci, že je spodní část bateriové trubky mírně teplá. Ovšem velmi rychle to chladne….
Jde o další český produkt, který svou jednoduchostí, designem a zpracováním dává laťku hodně vysoko. Ano, další proto, že stejně jako FUZZE XL2, tak i Titan ZK je dílem českých tvůrců. No vlastně XL2 je dílem Česko – Slovenských tvůrců 🙂 A nejsou zdaleka jediní (no ono jich zas tak moc není), ale o tom zase někdy příště…
A který z nich je teda lepší?
Těžká otázka, protože zde porovnáváme dva různé kompakty. V jednom (XL2) je tzv. FULL elektronika a v druhém (ZK) je jen elektronické tlačítko. Je to jako srovnávat nějaký rychlý osobní vůz s nějakým OffRoudem. Nicméně si myslím, že oba kompakty si vždy najdou své příznivce. Titan ZK vlastním jen krátce, ale i tak jsem ho myslím už slušně „zakouřil“, vyzkoušel stejné možnosti jako u XL2, stejné liquidy a celkový požitek s používání. Jsem moc rád, že se ke mně dostal jeden kus, protože zájem byl velký a počet kusů omezený a dle informací autorů se jedná o malovýrobu a tak je zatím Titan ZK tak trochu limitované edice nebo spší série. Když bych „sestavil“ nějakou stupnici spokojenosti, kvality, chutě, funkcí a dalších aspektů obou zařízení, tak by těch stupnic muselo být několik, což by zase nebylo ideální. Můj názor je ten, že Titan ZK i XL2 jsou svým způsobem dokonalé. XL2 má elektroniku, se kterou je možné si ještě dál vyladit už tak dost vyladěné. Možnosti elektroniky v XL2 jsou opravdu výborné. Tedy aspoň pro mě, protože jsem takový hračička a rád si hraju. V podání chuti je na tom Titan ZK o něco lépe a tady bych dal Titanu 9,5/10 bodů, oproti 8,5/10 pro XL2. Jinak zpracovaná a velikostně rozdílná kotelna u ZK mě přesvědčila o tom, že je to o něco lepší v podání chuti než u XL2. Jenže u XL2 si můžu pomoci právě variabilním výkonem. A tak by se dalo asi pokračovat dále a vždy co je na jednom kompaktu slabší než na druhé, můžu na tom prvním něčím jiným doladit jinak a obráceně. Moc nejde srovnávat dva rozdílné systémy, resp. zařízení s možnostmi elektroniky se zařízením bez těchto možností. Pokud nebudu brát ohled na nic a budu také ignorovat typ setupu (mesh + kanthal + oplet), stejně jako nějakou elektroniku, bude o ten jeden bod v chuti vždy napřed ZK. Pokud zase vezmu možnosti variabilního nastavení na jakýkoli setup, bude zase o ten jeden bodík napřed XL2. Je to složité nebo jinak, není to jednoduché, ale Titána určitě nedám z ruky 🙂
Tak, teď mě asi autoři obou zařízení odříznou od světa vapingu a budu si muset koupit ego baterku s nějakou CE2, kterou jsem měl tak moc rád. A to jsem si ještě v blízké budoucnosti chtěl pořídit dva další podobné systémy. Poslední dobou jsem nějak své zásoby všech možných systémů a příslušenství velmi zredukoval. Tyto systémy (Genesis) jsou pro mě asi to nejlepší a vyhovují všechny jejich plusy i mínusy. Teda mínusy mi nevyhovují… a jsou vůbec nějaké? 🙂
Poděkování:
Chtěl bych tímto poděkovat autorům „Záva & Kočvy“ za opravdu nádherný kompakt, který není jen povedený z hlediska materiálu, ale také svou kvalitou zpracování, funkčností a celkovým provedením. Dle mého názoru šlo autorům především o to, vyrobit kvalitní kousek z trochu jiného materiálu, udělat kompakt na jednu velkou baterii, kde není žádná elektronika a byl poskytnut dostatečný výkon. Myslím, že se to opravdu povedlo a to dost dobře.
Díky