Další kus titanu
Třetí v pořadí DIY atomizér (druhý z titanu) je Titan18 od marCZina (autora Duralonu). Dalšího šikulky, který má ty zlaté ručičky 🙂 Titan 18 je další z kompaktů, podobně jako FUZZE XL2 nebo Titan ZK. V první větě jsem se ale zmínil o atomizéru, což je v tomto případě pravda, protože na mé velké přání Martin vyrobil místo kompaktu, jen atomizér. Tedy Titan 18 se závitem 510. Bohužel v současné době se již Titan18 nedělá a mám informace, že došly klece (viz níže), takže asi ani nebude.
Parametry
Obnovitelný atomizér (DIY): závit 510
Objem tanku: cca 2,1ml
Používané baterie a napájení: Volitelný VV/VW či mechanický grip
Materiál: Titan (grade 5)
Váha: prázdný atty včetně náustku, jen 38g
Výška: 50mm včetně závitu 510 (bez náustku).
Průměr: nečekaně 18mm
Driptip: součástí atomizéru (lze také použít šroubovací náustek z CE4+)
Představení:
Na rozdíl od nedávných článků a představení XL2 nebo Titanu ZK, je tento „jen“ atomizér. Chtěl jsem jej používat na pořádném gripu, jak jinak než na ProVari 🙂 (i když ProVari je nyní velmi ohroženo něčím, co je v současné době jen na výkrese, ale o tom někdy jindy…) a tak jsem velmi intenzivně přemlouval autora, aby ho vyrobil jen pro závit 510. No, zas tak moc to nebylo 🙂 Samozřejmě, je to i levnější než s tou trubkou, kde je baterie. Dobře, to jsem trochu odbočil. Ale levnější to bylo o 2000,-. Titan18 je ve finální povrchové úpravě ještě leštěný, takže na nerezovém gripu vypadá opravdu krásně. Nemá takovou barvu jako třeba ZKčko, ale to je jasné, je to vyleštěné. Celá základna atomizéru je z jednoho kusu, včetně 510 závitu. Středový kontakt v závitu 510 je z mosazi, nahoře je „praporek“ (kovová kostička s otvorem pro šroub pro uchycení odporového drátu). V kotelně (horní část, kde se odpařuje liquid ze žhavící spirálky) je otvor pro mesh, který má průměr 3,3mm, takže se ho tam vejde opravdu kus. Dále už je tam jen jeden šroubek pro uchycení druhého pólu odporového drátu (kanthalu). Tank tvoří sklo, které je nasunuto na o-kroužky a zakrývá také kotelnu. Krásná záležitost je pak klec. Klec je také z titanu a nasune se na sklo a zašroubuje se na spodní část základny. Ježek v kleci 🙂 To bylo první, co jsem řekl, když mi Martin T18 poprvé ukázal. Udělá to z toho opravdu zajímavou a vzhledové nádhernou záležitost. Klec má dva vnitřní závity. Spodní je pro uchycení na základnu a do horního vnitřního závitu se pak našroubuje čepice (kryt kotelny). Do čepice pak opět šroubovací DripTip, jak jinak než opět z titanu. Vše je šroubovací, takže nehrozí nějaká ztráta náustku či celé čepice. Klec je také hlavní důvod, proč již T18 nebude. Klece došly. Ale nikdy se prý němá říkat nikdy. Musím říct, že zpracování celého atty je velmi povedené a všechny díly k sobě dokonale sedí.
Sestavení:
A zase ta stejná písnička o sestavení atomizéru. Ano, je třeba to zase nějak namotat. Protože jde jen o samotný atomizér, je vhodné zvážit, jaký zvolíme setup (mesh + kanthal + oplet), resp. jaký odpor a jakým drátem to namotáme. Gripy s elektronikou mají proudové omezení výkonu, mechanické gripy mohou mít ztráty na mechanických částech tlačítka, vodičům k němu a podobně. Určitě ne všechny. Já jsem zvolil mechanický grip Precise Plus. Tak jsem namotal pro začátek bi-spirálku s kanthalu 0,20mm a natočil dvě a půl otáčky. Na gripech s elektronikou bych si tento setup pravděpodobně moc neužil. Na mechanice ano. Součásti zásilky s T18 nebyl žádný setup, což jsem jako vždy nechtěl, protože to já sám 🙂 Oplet jsem použil Technox. Délka meshe, který jsem použil, byla 7cm s vnitřním otvorem pro injekční jehlu. Namotáno, můžeme skládat. Mírně promažeme okroužky a nasuneme sklo. Naplníme liquidem a na sklo pak našroubujeme klec, na které je již čepice s náustkem. Vše nám krásně zapadne. Jak nasazujeme sklo, je samozřejmě nutné dbát na pozici hulváta (otvor ve skle pro sání vzduchu). Protože pak na sklo nasadíme a našroubujeme také klec, je nutné dotáhnout samotnou klec tak, aby některá z částí klece nezakryla hulváta. To se však v drtivé většině případů nestane, místa je tam dost a tak se vždy dá klec natočit tak, aby to vyšlo správně. No a můžeme vyzkoušet, jak to funguje.
Zkušenosti:
A ono to funguje a kouří to, proč by taky ne, že? S již zmiňovaným sestavením a gripu bez elektroniky, jsem vložil baterii AW IMR 2000mAh a po spotřebování jednoho tanku bylo napětí na článku 3,72V. Možná jsem čekal trochu více, ale když zvážím, že T18 zrovna není jako kompakt, ale atomizér a je tak odkázán na funkčnost gripu, který ať chceme nebo nechceme, má nějaké ztráty a úbytky napětí, tak to vcelku ujde. Samozřejmě jsem nemohl neudělat takový drobný testík s výdrží baterie, resp. kolik ml liquidu spotřebuju na T18 s kvalitní baterií a kvalitním gripem s elektronikou. Jestli je ProVari kvalitní grip, nechám na každém. Dle mého názoru je. A tak jsem udělal vhodný setup na ProVari, který je popsán níže, naplnil T18 a jen bafal. Odpor spirálky jsem udělal na 1,3ohm a napětí jsem nastavil na 3,9V. Po spotřebování jednoho tanku bylo napětí na článku 3,86V (měřeno multimetrem). Naplnil jsem další tank a pokračoval…. Další tank spotřebován a stav baterie je 3,5V, naplnil jsem ještě další a až do napětí baterie 3,3V jsem si užíval. Takže na jednu 18650 baterii jsem na gripu s elektronikou spotřeboval 4,3ml liquidu. Což bych na mechanickém gripu s použitým setupem nikdy neudělal. Proto jsem chtěl mít kvalitní atomizér se závitem 510. Vím, že zrovna závit 510 obecně, není nikterak dokonalý a má své mouchy, ale i tak si T18 na gripu užívám.
Po pár dnech jsem chtěl vyzkoušet jiný setup, než mé oblíbené bi-spirálky, který jsem ještě na žádném tomto systému nezkoušel, protože jsem vždy používal bi-spirálky, popřípadě jedno-spirálky, chtěl jsem vyzkoušet lanko. Lanko, které si vytvoříme jednoduše. Ze dvou kanthalů o průměru 0,16mm vyrobíme copánek. Spleteme oba tyto dráty krouceným spojem po celé jeho délce a z takto vytvořeného drátu jsem namotal jednoduchou spirálku se třemi závity.
Odpor jsem naměřil 1,2ohm. Vím, že lanko není žádná extra novinka, ale osobně jsem kromě bi-spirálek a plocháče, nic jiného nezkoušel. A T18 to odnesl 🙂 Odpor spirálky je o něco vyšší (cca o 0,4 ohm) než u předchozího setupu s bi-spirálkou a tak nadešel čas pro ProVari. ProVari V2 má proudový limit kolem 3,5A, což bude bez problémů stačit pro lanko s 1,2ohm. Velmi mě to lanko překvapilo. T18 na ProVari s nastaveným napětím 3,9V, baterie AW IMR 200mAh, takto jsem začal jeden pracovní den. Po spotřebování tanku, tedy 2,1ml jsem změřil baterii, která měla 3,86V, jak jsem se již zmínil výše. S tím lankem je to opravdu paráda. Mnohem rychleji je to nažhavené a s odporem kolem 1,2ohm to lze používat i na mechanice. Ten den, kdy jsem vyzkoušel na T18 lanko, jsem pak ještě přemotal ZK i SSR a co byste řekli… „no měl ho tam“ – myslím to lanko 🙂 Komu se nechce motat bi-spirálka, tak lanko je to pravé 🙂 Zaplést dva dráty do sebe není zas tak složité a výsledek stojí za to. Takže lanko a T18 = úspěch. Se třemi závity bez problémů na mechanice, se čtyřmi pak na gripech s elektronikou. V mém případě jsem na T18 namotal jen ty tři a na ProVari to šlape opravdu nádherně. Díky Yardo za tip na lanko 🙂
Proč jsem vlastně přemlouval autora T18 aby udělal jen atomizér? Chtěl jsem mít krásný titan na gripu. A to se myslím podařilo, protože T18 je díky své kleci, velikosti kotelny opravdu nádherná záležitost. Velmi dobře zpracovaný kousek s kvalitního materiálu. Zajímalo by mě, kolik váží Titan18 jako kompakt. Jen tak pro zajímavost ve srovnání s Titan ZK.
Jsem velmi spokojený s T18kou, ten ježek v kleci je prostě zajímavý. Údržba je samozřejmě stejná či podobná jako u jiných podobných systémů. Osobně jsem zastáncem pravidelného čištění a to v průměru po 5-6ml spotřebovaného liquidu, někdy i dřív, to záleží na typu aktuálně používaného liquidu. Čokoládu nepoužívám, tak většinou těch 5ml a jde se čistit. Odšroubuje se klec, vysune se sklo a propláchne se vodou mesh a oplet. Po vyschnutí následuje suché pálení a je to. To už je notoricky známý proces a to nejen u těchto systémů. Čepice a driptip není nutné šroubovat.
Závěr:
Na závěr bych jen řekl, že T18 je pro mě nejkrásnější atomizér 🙂 Samozřejmě 100 lidí, 100 názorů, to je jasné. Já jsem jen takový hračička a líbí se mi, že e-cigáro není jen rovná trubka s náustkem. Zase na druhou stranu se dá pořídit opravdu velmi mnoho doplňků, které udělají z každého majitele toho nejspokojenějšího. Klec, která je na skle, čepice s otvory na horní straně, kvalitní materiál, celkové zpracování, to vše jsou jen samá pozitiva a jistoty 🙂 Ten driptip mohl mít taky nějaký ten zářez nebo něco podobného, ale to už jsou maličkosti, které se dají vyřešit. Jediné, co by mohlo být jinak, je objem tanku. Nějak moc jsem si zvykl na ty 3ml, ale protože používám více podobných systémů, tak to ani nepřijde, že by tam ten jeden mililitr mohl být taky. Díky velikosti kotelny je obsah tanku takový, jaký je. Kdyby tam ten jeden mililitr byl, muselo by to už být vyšší a to už by bylo asi moc. Ano, mohlo by to být i širší, ale to už by nebyl T18, ale T22 nebo tak něco, ale hlavně, že to není T34 🙂
Za mě, T18 je téměř dokonalý atomizér. Téměř proto, že ten drip mohl být fakt lepší 🙂 Ale nééé, jen si dělám srandu, i ten drip je v pořádku, ale mohl by ještě mít ….. no už mlčím.
A zase, co je lepší?
Už můžeme srovnat tři – FUZZE XL2, Titan ZK a Titan 18. I když vlastně ani jeden není stejný, tak to moc srovnávat nejde. XL2 má dokonalou elektroniku a můžeme si tak nastavit a přizpůsobit téměř cokoli. Titan ZK je kompakt s dokonalým povrchem a jemným designem, Titan 18, které ho mám, je jen atomizér, který když našroubuji na ten správný grip, tak mám taky téměř dokonalou elektroniku, u které mi už chybí jen to předžhavení. Tři různé zařízení a každé má své plusy i mínusy. I když ty mínusy, mě moc nenapadají. Netroufám si říct, který z Titanů je lepší v podání chuti. Co mají ale všechny tyto tři systémy společného? Lidi, kteří je dělají. Lidi, kteří ve svém volném čase přivádějí svět e-kouření k pořád větší dokonalosti. Lidi, kteří jsou na diskuzních fórech jako je SEC s FUZZE. Jsem rád, že si můžu vychutnat chuť liquidů ze všech těch třech zařízení a ani na jedno nedám dopustit. I stejný liquid chutná v každém jinak, resp. pozoruji to, že i když mám třeba ve všech třech stejný liquid, jsou různé situace během dne, kdy sáhnu raději po jednom či druhém nebo třetím. Přece zde nesoutěžíme o zlaté trnky ne? A všechny ty tři kousky jsou opravdu povedené. Všem, co se podílejí na jejich výrobě, patří velké dík a obdiv. Jsem jen zvědav, co budu používat, když ještě dorazí jeden kousek, který si možná představíme později.
Poděkování
Velké poděkování Martinovi za Titan18, za krásnou práci. Krásný atomizér s krásným designem a kvalitním zpracováním. (no, ten kompakt nemám, bo už nezbyla trubka 🙂 ).