Malé Velké kouzlo
Když se před časem objevily první informace o „něčem“ do stávajících bateriových gripů čím půjde regulovat výstupní napětí tak jsem zbystřil – jako majitele mech. gripu mne ta možnost zaujala a začal jsem pátrat po zahraničních fórech – další informace rychle začaly prosakovat. Po týdnu jsem již věděl skoro vše a byl jsem velice zvědav na reálné zkušenosti… Nicméně jsem musel ještě další měsíc čekat, než bylo možné The Kick opravdu pořídit.
The Kick – v překladu „kopanec“. Výrobcem je americká firma Evolv (nezaměňovat s Evolve ) – Evolv je mezi zkušenějšími e-kuřáky znám jako výrobce netradičního, ale vymazleného “gripu“ Darvin.
Funkce
The Kick je zásuvný modul do mechanických gripů určených pro baterie 18xxx.
The Kick v gripu umožňuje nastavení výstupního výkonu a jeho stabilizaci, zároveň samozřejmě plní funkci PCB (ochrana článků před zkratem, vybitím pod krajní mez).
Proč říkám nastavení výkonu a ne napětí? On totiž The Kick pracuje „trochu jinak“než jsme zvyklí z VV modů jako je LavaTube či ProVari. Na Kicku si uživatel nastaví výkon „na jaký chce inhalovat“ a Kick při každém sepnutí změří odpor nasazeného systému a podle toho sám upraví výstupní napětí. V reálu to tedy znamená, že už Vás nemusí zajímat, jestli na Vašem oblíbeném „mizéru“z nové várky namotal Číňan vyšší či nižší odpor spirály – na Kicku bude“mizér“ odpařovat liquid shodně jako ten minulý a to zcela bez Vašeho zásahu.
První seznámení a rozměry
Milým zjištěním je, že Kick má vlastní krabičku, v níž je ještě aretován páskem s logem výrobce a nepřišel zabalený jen „v bublinkách“. Trochu jsem se obával mechanického provedení, hlavně tedy pevnosti mosazného vystouplého kontaktu, ale byl jsem mile překvapen – působí robusním dojmem a i při úměrném stačení se modul nehroutí.
Rozměry
– průměr 18,2mm
– výška 17,3mm
Z obrázků je patrné, že The Kick v gripu zabere „nějaké místo“. Modul je 1,7cm vysoký, z toho vyplývá nutnost použít kratší baterii, tedy při standartním používání 18650 použít Kick + 18500, při používání 18500 použít Kick + 18350… Druhou cestou je možnost „prodloužení gripu“( v současné době je to možné pouze u dvou výrobců/gripů – GG a Gallileo). Výrobce důrazně doporučuje užívat články IMR (s nižším vnitřním odporem),čímž je bohužel trochu omezena možnost vyšší kapacity.
Vložení a nastavení
Elektronika modulu potřebuje logicky napájení, proto je na základní desce ona „divná pružinka“ – je to napájecí mínus kontakt a je nutné, aby se dotýkal kovové stěny gripů(max. průměr pro kontakt je 19,5mm). Z předešlého je jaasné, že použití Kicku v gripech z nevodivých materiálů (dřevo, plast)je komplikováno nutností zajištění napájení, ale na zahr. fórech jsou již návody na řešení – různé vlepené kovové pásky či fólie.
The Kick je obalen smršťovací/izolační fólií – tato se NESMÍ při instalaci do gripu sundat – mohlo by dojít ke zkratu.
Nastavení výkonu –modul je možné nastavit v rozmezí 5-10Wattů. Provádí se malým modrým otočným trimrem na základní desce. Na desce jsou vyznačeny hodnoty pro nastavení po celých hodnotách – 5, 6, 7, 8, 9, 10. Chod trimru je plynulý a je možné pochopitelně nastavovat hodnoty „mezi“, i když reálně bude každý uživatel nastavovat spíš podle chuti, než dle čísel. Hodnoty kol 6ti Wattů odpovídají přibližně plně nabité baterii na standartním „mizéru“ – to jen, aby jste měli představu od čeho se „odrazit“.
Zkušenosti
Kick používám cca 10dní a jsem jím velice potěšený – je krásné inhalovat bez poklesu výkonu. Většina uživatelů po krátkém čase začne rozeznávat pokles napětí baterie – „ráno to hulí až moc, v poledne tak akorát a odpoledne už sotva“- s Kickem se toto neděje – velice rychle jsem si na to zvykl. Stejně jako na to, že všechny „mizéry“shodného typu chutnají vždy stejně. Úmyslně píši stejného typu, protože různé typy mají různé podání chuti a dýmu při různém výkonu/napětí. Typickým příkladem je DCT a CE2XL – při shodném nastavení Kicku bylo výstupní napětí dost rozdílné – na CE2 už téměř na hraně a pro DCT naopak velice nízké( viz. fotopřílohy). Ale i toto je důkaz jak modul pracuje, vyhodnocuje a měří. Jako asi jedinou vadu na kráse bych označil fakt, že modul odpojuje baterii poměrně brzy(citelně ztratí výkon a „pálení“je přerušované) – v mém případě na hranici cca 3,7V – myslím, že by mohl pracovat déle. Této skutečnosti jsem musel i přizpůsobit odpor A2-TM, který jsem na něm po většinu času používal a motat spirálku s nižším odporem, abych modulu šetřil energii. Výdrž s článkem 2000mAh byla v mém případě 1-1,5 dne.
Měření
Na úvod je dobré poznamenat, že výrobce ve specifikaci uvádí doporučený odpor spirály v rozmezí 1,3 – 3 Ω, při vyšším odporu nebude možné nastavit maximální výkon zcela korektně.
Uvedené hodnoty se vztahují k jediné nastavené hodnotě – cca 7W a mají spíš demonstrovat chování modulu.
Odpor spirály – Ω Napětí při žhavení – V
1.9 3.5
2.1 3.8
2.4 4.0
2.9 4.4
3.8 5.1
Samozřejmě jsem zkusil také měření při nastavení plného výkonu
Odpor spirály – Ω Napětí při žhavení – V
2.1 4.8
3.0 5.5
Zajímavostí je, že pokud není našroubován na gripu žádný „mizér“, tak modul při aktivaci pouze pulzně sonduje – jak přesně by k měření vyžadovalo jiný měřák než jsem měl k dispozici.
Závěr
The Kick mne potěšil a stal se rychle mým oblíbencem. Mohu jej vřele doporučit všem, kteří touží po stabilním napájení a zároveň si nemusí s hodnotami „neustále hrát“. Modul svým pojetím a myšlenkou není určen „k laboracím za pochodu“ – jeho myšlenkou je Jednou nastav a užívej si. Cena cca 1200Kc se mi zdá jako rozumná.
Kde a jak pořídit
Cena – v USA cca 48USD, UK cca 40 GBP. Bohužel v USA jsem nenašel shop, který by bez problému zasílal do Čech. Proto jsem objednával z UK shopu – mohu vřele doporučit – zákaznický servis na úrovni. Drobným problémem pro našince může být to, že modul je v současné době velice nedostatkovým zbožím, proto všichni prodejci prodávají pouze jeden kus v objednávce – což samozřejmě vede k dalším nákladům za poštovné.
WEB výrobce a specifikace
Řekl bych, že mě Kick docela dostal. Funguje dokonale. Jednoduchá montáž, kterou zvládne úplně každý. Z mechanického Gripu udělat Grip s variabilním napětím je pak otázkou pár sekund. Vlastním ProVari, kde mohu nastavit napětí od 3,3 – 6V, ale samozřejmě když použiji, jiné příslušenství, tak první co udělám je, že si na ProVari změřím jaké má dané příslušenství odpor, abych k němu nastavil nějaké vhodné napětí. Na Gripu s Kickem to neřeším. Nastavil jsem si 7,5W a je úplně jedno, jestli tam použiji LR atomizér nebo něco s 3,5ohm odporem. Ihned se vše samo nastaví a je to.
Opravdu parádní věcička 🙂