Po nějaké době, je tady atomizér DIY s knoty. Výběr DIY s knoty je celá řada, bohužel moje přesvědčení mne vždy od podobných atomizérů odradila. Hlavním a asi jediným důvodem, proč jsem do věcí jako je Odysseus, Penelopa, Ithaka či jiných nešel, je hromada dílů, ze kterých jsou vyrobeny a téměř nutnost používat při motání ještě kromě odporového drátu, také neodporový drát. Toto mi nikdy nevyhovovalo a tak, když jsem viděl před časem „SvoëMesto Kayfun Lite“, bylo jasno. Tady žádný jiný, než odporový drát není potřeba.
Parametry:
Obnovitelný atomizér (DIY): závit 510
Objem tanku: cca 4,5 ml
DripTip: standard 510
Používané baterie a napájení: Volitelný VV/VW či mechanický grip
Sání vzduchu: z boční strany základny
Materiál: Nerez
Váha: S nerezovým tankem 88g, s plastovým tankem 70g
Výška: 51 mm (bez náustku a závitu 510).
Průměr: 22 mm
Cena: cca 2000,- Kč
Představení:
SvoëMesto Kayfun Lite je odlehčená varianta atomizéru SvoëMesto Kayfun V3.1 ES. Protože V3.1 nemám, tak se nebudeme pouštět do žádných velkých akcí pro srovnání, ale jen v krátkosti ty důležité rozdíly. Verze 3.1 ES, je o 10 mm vyšší, má regulaci nasávání vzduchu, dva způsoby montáže na grip (510 nebo jako kompakt ke stejnojmennému gripu), možnost různého uchycení kanthalu, jiná možnost plnění. Verze LITE má méně dílů, což beru jako plus. To hlavní, jako je umístění a uchycení knotů a spirálky, je v podstatě stejné. Osobně se mi více líbí varianta LITE, protože je menší a nemá tolik, podle mne zbytečností, co větší verze. Ano, každý uživatel mít stejný názor nemusí, proto jsou možnosti výběru 🙂
SvoëMesto Kayfun Lite je vyráběn v Německu, podle návrhu designu z Ruska. Ostatně, tento fakt je také uveden na spodní straně základny atomizéru, ale přesto jsem si na tuto skutečnost informoval u prodejce Cloud 9 Vaping. Zjednodušený design s menším počtem dílů a menší výšky atomizéru. Je opatřen standardním závitem 510 pro použití na jakémkoli gripu s tímto závitem. Jednoduché plnění přes plnící šroub, který je na spodní straně základny nebo po odšroubování vrchního dílů. Lez použít také standardní DripTip 510 bez žádného adaptéru.
V dodávané sadě je krom plastového tanku, také nerezová část tanku. Je možné tak použít celo nerezový nebo s plastovým průzorem na obsah liquidu v tanku. V balení je kompletní atomizér, včetně náhradních šroubků, o-kroužků a nerezové středové části pro tank. Není sestaven, takže to nejdůležitější je na uživateli samotném, což jsem uvítal, protože ty originální sestavení jsem snad nikdy nepoužil a hned to přemotával.
Sestavení SvoëMesto Kayfun Lite:
A jsme zase u sestavení. Než budeme něco motat, je opravdu nutné všechny kovové části vyvařit v horké vodě s jarem či octem a pak důkladně propláchnout. Plastovou část tanku jsem samozřejmě nevařil, ale v horké vodě s jarem důkladně omyl. Pachutě, které se bez vymytí dostaví, určitě nestojí za to. Kromě Bulli-A2TM od Smokeru, žádný jiný DIY s konty nemám. Ale už jsem chtěl nějakou změnu a tak zvolil Kayfuna. Kayfun je výhradně určen pro spirálku, která je na knotech. Lze použít místo knotu oplet. Teoreticky by se dal použít také mesh, ale to už pak není knotový DIY Kayfun, že? Nebo samozřejmě vatu, která je hitem letošního podzimu 🙂
Přísun liquidu ke spirálce je zde řešen tak, že liquid v nádržce je přiváděn ke knotům kanálky ve spodní, vnitřní části základny a tak musí být knot nějak sveden dolů k tělu základny. První co jsem zvolil, byl 2,5mm knot, který jsem několikrát řádné vyžhavil plamenem. Z knotu jsem udělal takovou osmičku, která zajistí kvalitní přísun liquidu ke spirálce.
Osmička proto, že z každé strany vedou knoty právě dolů na dno základny. Návodů na sestavení je spousta, ale tato metoda se mi moc líbila, tak jsem ji vyzkoušel a určitě to nebudu jen tak měnit. Je vhodné použít silnější knoty, než několik tenčích. Se zmiňovaným 2,5mm knotem máme u spirálky vedle sebe 3x knot, na kterém je namotán kanthal (odporový drát). Toto se mi osvědčilo více, než použití 1mm knotů, kterých jsem použil samozřejmě více vedle sebe, ale zásobování nebylo úplně dokonalé a dle mých představ. Také jsem zkoušel použit oplet Nextel 2,5mm. S opletem je to rozhodně lepší než s tenkými knoty, ale chuťově mi to vůbec nechutnalo. Stejný oplet přitom používám na některých genesis systémech, ale zde jsem to za jeden den vyhodil a vrátil osmičku. Na knoty v osmičce jsem nejdříve namotal 4 závity 0,18mm kanthalem, což dalo cca 1,8ohm odporu. S výkonem 8W to opravdu velmi slušně kouřilo a chuťově také v pořádku. Nedalo mi to, tak jsem namotal další setup, který se lišil jen počtem závitů. Jeden jsem přidal. Odpor byl 2,6ohm a s výkonem 8-9W to opravdu hulí excelentně. Kanthal jsem použil také 0,18mm. Se silnějším kanthalem, než je použitý 0,18mm, jsem u knotů nebyl nikdy spokojen, protože trvá trochu déle, než se spirálka rozehřeje. U sestavení, které má těch 2,6ohm není problém se zásobením ani při 9W. U tohoto výkonu jde do atomizéru 4,5V a dýmu je opravdu velmi, velmi hodně. Baterii to zase tak moc nedrtí, protože proud, který je při tom výkonu není tak velký jako u genesis systémů. S takto namotaným Kayfunem jsem na jednu baterii AW IMR 18650 2000mAh a nastaveným výkonem 8W (grip Y-D) spotřeboval téměř 7 ml liquidu. V současné době mám namotáno lankem (2x 0,16 mm), 6 závitů s odporem 1,8ohm a musím říct, že je to velmi podobné jako sestavení s 5 závity s kanthalem 0,18 s tím rozdílem, že u lanka je odpor menší. Nemusím to živit 4,5V, ale stačí jen 4,1V.
Zkušenosti:
U prvního sestavení, tedy s podporem 1,8ohm jsem na nějakou dobu používal Kayfuna na mechanickém gripu. I se slabší baterií byl provoz bez problémů, ale šlo poznat, jak baterie slábne. S druhým sestavením, kdy přibyl jeden závit na spirálce, tedy odpor 2,6ohm, už to chtělo větší napětí nebo aspoň stabilních 4,2V. Na gripu s elektronikou a to i například na Innokin iTaste VV V3 to bylo už zcela dokonalé po celou dobu. I tento malý gripík zvládne obsloužit tak velký strojek, jakým Kayfun je. Sice to na něm vypadlo opravdu podivně, ale fungovalo to perfektně.
Při 8W a odporu 2,6ohm už jde do atomizéru cca 4,5V, takže to chce už nějakou regulaci výkonu či napětí.
Sestavení s odporem spirálky 1,8ohm a nastaveným výkonem na 8W
U=3,8V
I=2,1A
Sestavení s odporem spirálky 2,5ohm a nastaveným výkonem na 8W
U=4,4V
I=1,70A
Z mého pohledu, je při sestavení s odporem 2,6ohm provoz po všech stránkách lepší.
U verze LITE, oproti Kayfunu V3.1 ES, si žádnou regulaci vzduchu neužijeme, ale až tak to není pravda. Je možné si trochu pomoct tím, že ze spodní strany mírně povolíme/přitáhneme střední plusový kontakt. Tento šroubek vede ze spodní části základny až nahoru ke kontaktům a je dutý s otvorem, který je z výroby „namířen“ naproti sacího otvoru, který je z boku základny. Když bude otvor ve šroubu mírně vychýlen z osy, bude přísun vzduchu menší. Osobně jsem si to upravil dle svých potřeb, protože přísun vzduchu, tak jak byl z výroby, byl na mě až moc velký. Toto seřízení není uváděno ani na webu prodejce, protože LITE verze sání zkrátka nemá. Je to však taková malá pomůcka. Jen není vhodné se šroubkem manipulovat, když máme namotanou spirálku, protože tím otočením se může stát, že si pootočíme také přímo s kontakty, na kterých je upevněna samotná spirálka. Dělal jsem to v klidu bez spirálky, a až mi přísun vzduchu vyhovoval, namotal jsem spirálku. Pak už jsem neměl potřebu nic regulovat a jsem spokojen. Spotřeba liquidu je úměrná nastavenému výkonu. Liquid se dá spotřebovat zcela úplně a tak když po spotřebování tanku, jsem Kayfuna rozšrouboval, nebyla nikde ani kapka liquidu, nezůstane vůbec nic, vše se spotřebuje.
Hitem poslední doby je být ve vatě 🙂 A tak jsem taky navštívil drogerii DM, abych pořídil 100% bavlněnou ECO vatu. Namotal jsem spirálku s použitím kanthalu o průměru 0,30mm a 11ti závitech, což dalo 1,7ohm. Motal jsem na průměru 2mm. Vyžhavil spirálku plamenem, stáhnul pěkně závity k sobě a protáhnul vatu, načechral a bylo hotovo. Naplnil jsem Kayfuna a zakouřil. Funguje to velmi dobře, jak po stránce zásobování, tak chuťově. Jen nevím, co že je to za novinku nebo něco extra super. Vatu jsme přece používali již dříve a to ve vatových cartomizérech. Ano, vata v takových cartomizérech není až tak úplně stejná, ale když jsem si při tomto pokusu naplnil také starý dobrý cartomizér BOGE, který má také přibližně stejný odpor jako můj vatový Kayfun, tak jsem moc velký rozdíl teda nepoznal. Při použití 100% bavlny namísto např. meshe s opletem, je pak provoz asi desetinásobně levnější, ale je nutné vatu samozřejmě měnit mnohem častěji než cokoli jiného. Určitě nevypalujte spirálku s vatou. Vatu je nutné před vypálením spirálky vytáhnout a pak použít novou. Taková výměna vaty je pak otázkou minutky až dvou. Zde je pak diskuze na téma Mikrospirala +vata
S celým Kayfunem jsem spokojen, řekl bych, až nad míru. Kvalitní materiál a zpracování, dělá z výrobku moc pěknou záležitost, která svým designem, objemem tanku, velmi dobrým chuťovým podáním, uspokojí kdekoho. Hodně záleží, jaké zvolíme knoty a jakým způsobem se vytvoří sestavení, resp., jak dobře se bude dostávat liquid ke knotům, ale to je již obecná záležitost každého systému. Jestli to vymysleli Rusové a Němci to vyrobili, tak se jim to určitě povedlo dost dobře.
Závěr:
Kayfun, jako celek je velmi dobře vypadající zařízení na gripech co mají průměr 22mm a více. Na tenčích gripech to samozřejmě funguje stejně, ale vzhled už může u někoho vyvolat úsměv. Poctivý kus nerezu, který sice nepatří mezi ty lehčí atomizéry a v kombinaci s opravdu lehkým gripem, to nemusí být to nejlepší, protože sebemenší záchvěv stolu, na kterém taková kombinace stojí, má za následek pád. Na těžších gripech je už stabilita mnohem lepší. Výhodou je, že kayfun může bez problému třeba celý den ležet na stole a nic z něj nevyteče. Co se týče chuti, tohle mě moc překvapilo. Bez problémů bych chuťové podání Kayfunu postavil hned vedle těch mých ostatních genesis systémů, i když je toto srovnání poněkud podivné, protože oba systémy jsou dost rozdílné. Nemusel jsem vůbec nic upravovat, v balení náhradní kroužky i tank, tak není co řešit.
Už celkem dlouho mám jen genesis systémy a tak jsem na chuť z knotů, skoro zapomněl. Knotových systémů je celá řada, ale jak jsem psal v úvodu, tak nehodlám motat dva různé dráty k sobě nebo je různě spojovat jiným způsobem, abych z nich pak namotal spirálku. Toto řešení jako má Kayfun a podobné systémy se mi zamlouvá mnohem více. Zajímavě je také řešen podobný atomizér zvaný „Rose Atomizer“, kde také není nutné používat žádné jiné, než odporové dráty. No, je jich více…
Jestli zvažujete nějaký dobrý knotový systém, je Kayfun určitě velmi dobrá investice.
ZDE je ještě ke stažení oficiální manuál pro SvoëMesto Kayfun Lite (anglicky)