Steamboy Storm Rider 2.1

Tady je, Steamboy Storm Rider 2.1. Další z produktů českého autora, který si na našem fóru říká, jak jinak než „steamboy“. Steamboy Storm Rider (zkráceně SSR) je obnovitelný atomizér, vyrobený z kvalitního nerezu a jako jeden z mála umožňuje velkou variabilitu pro uživatele. Možnost používat dva meshe (nerezová tkanina pro zásobování spirálky) vedle sebe a volitelné sání vzduchu. Zajímavě řešenou kotelnou (prostor pro odpařování liquidu), resp. čepicí (kryt kotelny). Dodávaný včetně driptipu (náustku) a také certifikátu s výrobním číslem.

 

Parametry:

Obnovitelný atomizér (DIY): závit 510

Objem tanku: cca 3,2ml

Materiál: Nerez

Váha: prázdný atty včetně náustku, jen 38g

Výška: 48mm včetně závitu 510 (bez náustku).

Průměr: 20mm

Driptip: součástí atomizéru (lze použít standardní driptip pro 510)

Cena: 1790,- u atty.cz

 

DSC05220a

Představení:

Zakoupit tento SSR byla trochu loterie nebo možná i adrenalin, ale to těm, kteří ho zakoupili, nemusím možná ani připomínat. Výrobce předal celý prodej na bedra prodejce atty.cz, který tento produkt na svém e-shopu prodával. Vše bylo připraveno k prodeji a tak se brány shopu otevřely a mohlo se objednávat. Z důvodu velké reklamní kampaně, či jak to nazvat, na Facebooku, na fóru i na jiných místech a také z toho, že šlo o novou verzi, se předpokládalo, že zájem bude velký. Autor projektu se zapsal také v podvědomí zahraničních uživatelů a tak zájem byl opravdu skoro celosvětový. Až mi bylo líto, některých českých nákupu chtivých, že se na ně nedostalo, včetně mě. První kolo, kdy se na atty.cz dalo výrobek zakoupit, trvalo přibližně necelé 3 minuty a bylo vyprodáno. Další kolo, které probíhalo další den, to nebylo o nic lepší. Zde jsem měl štěstí i já a SSR stihl koupit. Pak byly ještě další dvě kola. Celkově se prodalo v těchto 4 kolech přibližně 130 kusů SSR verze 2.1. Takže se po SSR jen zaprášilo. Kontaktoval jsem prodejce, protože mě zajímalo, kam všude se SSR prodal. Zájem byl velký. Prodávalo se do celého světa. Některé kusy byly odeslány do Japonska, Malajsie, USA, Ruska a dalších zemí. Jasně, spousta jich šla i do ČR a SR. O nezájmu nemůže být řeč, to ne a to ještě není všechno. Výroba dalších kusů je na spadnutí.

 

SSR 2.1 je celý z nerezu, má plastový tank z PYREXu, takže jen tak nepraskne. Plast je opravdu kvalitní a má zvláštní tvar. Před nějakou dobou jsem si říkal, že ten tvar je takový nějaký divný, ale když jsem ho měl v ruce, zase tak divné to není, ba naopak. Tvar baňky, která má okraje je zajímavý. Pojme 3,2ml liquidu, což je pro většinu lidí dostatečné množství. Čepice, tedy horní, šroubovací kryt kotelny je také z nerezu s výrazným žebrováním, která mají nejen vytvářet vzhled, ale také plní funkce jakéhosi chladiče. Velikost kotelny je z těch menších, což není na škodu, ale někomu vyhovovat nemusí. Na čepici je již zmiňovaný mosazný kroužek, kterým lze otáčet a upravit si tak velikost sání vzduchu do kotelny. Někdo má rád větší přívod vzduchu, někdo menší. Dodávaný driptip je také z nerezu. V základně SSR je pak vyražen název a výrobní číslo, takže je každý kus jedinečný. Závit je 510, takže lze použít na jakémkoli gripu či baterii s tímto závitem.

 

Sestavení:

Jako každý obnovitelný atomizér, i tento SSR je třeba nejprve složit. Součásti dodávky není složený kus, resp. není dodán setup (mesh + kanthal + oplet). Po nákupu je vhodné všechny jednotlivé díly „vyprat“ v horké vodě či jiné lázni. Není to nutné a výrobce uvádí, že všechny díly jsou po strojových úpravách čištěny, ale stejně jsem to udělal. Dělám to tak s každým DIY a je to už i takový rituál J V kotelně SSR jsou dva velké otvory pro mesh. Dva proto, že lze použít i dva meshe vedle sebe a na každém z nich může být spirálka. Je tak velký dostatek liquidu, velký HIT i více chuti. Osobně jsem to zkoušel jen malou chvilku. Z mého pohledu je to zbytečné, ale uznávám, že některým to takto bude vyhovovat mnohem více. Tím, že jsou dvě spirály takto vedle sebe, je sice všeho 2x tolik, ale samozřejmě je i mnohem více kondenzátu a ten může v některých případech i vadit. A samozřejmě, je to i mnohem silnější. Po pár potazích jsem už nějak nemohl. Mě osobně stačí jedna spirála na jednom meshi a i tak si vyhraju J. Pokud se použije jen jeden mesh, zůstane tam otvor, který můžeme, nemusíme něčím ucpat. Já jsem zvolil variantu, že jsem do otvoru vrazil mesh v cca 1cm délce, který jsem udělal hodně natěsno, aby nespadl do tanku. Nebo se dá otvor využít jako plnící, to už je na každém, ale ten kdo tam nedá nic, špatně taky neudělá. Pokud použijeme jen jeden mesh, je vhodné ho vložit do pravého otvoru. Otvor pro sání je potom přímo naproti, což je žádoucí.

 

Pro setup jsem zvolil cca 8,5cm meshe, který jsem namotal na jehlu. Sroloval, nasunul oplet, namotal 4 závity osvědčeného lanka z kantahlu 0,16mm. Šrouby, které jsou v těle kotelny, jsou na imbusový klíč. Ty snad má doma každý… teda kromě mě J Máme namotáno, můžeme vyžhavit spirálku a oplet. Spirálka nám krásně žhaví, tak to můžeme poskládat. Plastový tank se nasune na tělo, kde jsou dva černé o-kroužky. S originálními o-kroužky jsem měl jen problém s tím, že když jsem pak šrouboval SSR na grip a držel za plastový tank, tak se tank začal protáčet. Ono to sice nevadí a na funkci to nemá žádný vliv a také to samozřejmě nikde neteče, ale o-kroužky jsem vyměnil za ty, co mám v zásobě. Použil jsem bílé, silikonové o-kroužky 8×1,5mm, na kterých se tank nijak netočil. Našroubujeme čepici, která je také na závit a vložíme driptip. Co dál? No můžeme bafat J

 

Zkušenosti:

První pár potažení bylo trochu bez dýmu, ale zase o to víc to kořilo za chvilku. Dodávaný driptip jsem ale vyměnil za jeden ze svých titanových. Ne z důvodu materiálu, to je mi jedno, ale z důvodu délky. Ten dodávaný je trochu kratší, než mi vyhovuje. Hrál jsem si také s prstýnkem, který reguluje velikost sání, ale zůstal jsem u maximální možné velikosti sání. Potažení je příjemné, bez nějakých divných pazvuků. Chuťově je SSR velmi dobrý. Menší kotelna dělá svoje. Po pár dnech, když se člověk tak nějak seznámí s novým atty, začne řešit hlouposti nebo ne zrovna nějaké důležité věci. SSR je prostě klasika genesis systémů s možností dvou spirál vedle sebe. Prstýnek, kterým lze regulovat vzduch by tam být vůbec nemusel, ale tvoří i takovou jinou, hezkou část na celkovém vzhledu. Samozřejmě budou uživatelé, kterým regulace vzduchu přináší mnohem větší požitek než pro mne. Mě osobně velmi vyhovuje velikost sacího otvoru (hulváta), tak jak je, tedy na plno. Proto jsem začal řešit jednu hloupost a to tu, co s kroužkem, resp. závity, které jdou vidět, když je kroužek ve spodní poloze. Možná by mohl být kroužek o 2-3mm širší, aby i ve spodní poloze zakryl závity nad ním. Ale na radu Lišáka, jsem přidal pod prstýnek jeden bílý o-kroužek ze silikonu a hned to vypadalo lépe. Dát tam o-kroužek mě napadlo taky, ale říkal jsem si, že to nebude dobře vypadat, tak jsem to nezkoušel. No, pak zkusil a je to dobrý 🙂

 

Starší verzi SSR jsem nikdy neměl a tak mě zajímalo, co je přesně v nové verzi nového.

SSR 2.0 a SSR 2.1

  • Postříbřená středová vnitřní tyč a lepší materiál tyče
  • Kvalitnější materiál základny
  • Další otvory pro mesh a více variability pro uživatele
  • Kvalitnější šrouby
  • Nový design čepice
  • Možnost regulace sání
  • Kvalitnější driptip, který je pouze k SSR

 

Starší verze fungovala a funguje velmi spolehlivě. Řešilo se jen občasné protékání liquidu přes sací otvor ven, z důvodu jeho umístění. U nové verze je to již řešeno jinak a vše je bez problémů. Nový design čepice a nový drip dávají dva jedničce pěknou fazónu, i když pro některé to může být opak, ale všem se člověk nezavděčí a co je pro někoho změna k lepšímu, pro druhého být nemusí. Nicméně myslím, že SSR 2.1 se hodně povedl. Kvalitní materiál, velmi dobré zpracování, nápaditý design tanku, žebrovaná čepice a nový driptip, je dle mého názoru dobrá volba.

 

Při intenzivním používání se samozřejmě vytváří kondenzát v čepici, který stéká do kotelny. Protože má kotelna zvýšený okraj, vejde se ho tam dost a savý oplet pojme přebytečnou část do sebe, popřípadě nateče zpět do tanku. Ale při použití jednoho meshe, se ho zas tolik netvoří a neměl jsem s tímto problém. Při použití 2x mesh, je toho už více, ale že by to někudy teklo, to zase ne. Ze začátku se mi sice nějak nedařilo motat spirálku právě z důvodu vyššího okraje kotelny, ale na všechno si člověk zvykne a chce to jen praxi, nic víc.

 

Plnění SSR je zase jako vždy možné jehlou přes mesh nebo přes ten druhý otvor, pokud tam zrovna není druhý mesh a spirálka. Takže toto je stejné jako u všech těchto systémů, včetně nějaké údržby, která je již popisována snad všude.

 

Když jsem vyměnil o-kroužky, které drží tank, plastová část drží už mnohem lépe. S těmi originálními to sice nijak neteklo a ani nemohlo, ale při držení právě za plastový tank a šroubování na grip, se pak plastová část protáčela, tak jsem gumičky vyměnil a je po problému. Demontáž tanku jde krásně a přitom to drží dostatečně dobře. Bylo a opět bude také možné pořídit si místo plastového tanku, nerezový kryt (zatím není skladem).

 

Je jasné, že DIY atomizér, jakým SSR je, bude fungovat tak, jak si ho každý uživatel namotá. To, že funguje, je jasné. Jak, to už záleží na každém. Já jsem zvolil několik setupů a nejvíce mi vyhovoval jen jeden mesh se spirálkou z lanka, které bylo ze dvou kanthalů 0,16mm. Celkem 4 závity, to dělalo cca 1,5ohm. Používám to na ProVari a živím to 4,5Volty. Pokud tam uberu jeden závit, je to luxusně použitelné na mechanickém gripu. Dýmu to udělá opravdu hodně. Obě varianty my velmi vyhovují. Chtěl jsem to hlavně používat na gripu s elektronikou a tam by nějaká ta bi-spirálka, která by měla 0,8ohm, asi nebyla ta pravá. Nicméně určitě není všem dnům konec a určitě tam hodně brzy taky bude. Teď jsou „IN“ lanka, tak jdeme motat lanka J S tímto setupem, tedy s výše uvedeným lankem (copánkem či strunou) jsem na jednu baterii AW IMR 2000mAh spotřeboval 5ml liquidu, což je myslím velmi slušné.

 

Závěr:

Český výrobce, česká podpora, možnost zakoupit na českém e-shopu. To jsou přednosti SSR 2.1. Bohužel zájem je obrovský a tak se na některé zájemce nedostalo, to už je další věc. Pro nás uživatele, samozřejmě špatná, pro výrobce samozřejmě zase dobrá, i když jak se to vezme. Získat SSR 2.1 nebylo vůbec jednoduché a tak jsem rád, že se to na druhý pokus povedlo a mohu si užívat s tímto atomizérem.

 

Celkové zpracování, kvalita dílů, funkčnost a použitelnost jsou na výbornou. Jedno malé, bezvýznamné a lehce smazatelné mínus bych mohl zmínit. A to za ten kroužek pro regulaci vzduchu, který mohl být o pár milimetrů širší, ale někdo jiný by zase řekl opak, protože je to maličkost.

 

Co se týče chuťového podání, které hodně ovlivňuje náš setup, je velmi dobré. Zase jsem dělal pokusy se stejným liquidem v několika systémech (XL2, ZK a T18), tak se SSR 2.1 vůbec nemá za co stydět a je tak silnou konkurencí. Dle mých chutí, bych ho nezařadil na první místo, ale ani ne na poslední. Možná mi trochu vadí ten druhý otvor pro mesh. Pokud ho nepoužívám a nemám v otvoru žádnou „záslepku“ nemám odvahu ho položit na stůl, kde by třeba ležel pár hodin. I když zase nevím, proč bych to na ten stůl na tak dlouhou dobu pokládal. Zaslepit si dírku asi zvládneme všichni ne? Nakonec jsem našel to správné „ucpávátko“ a  tím je silikonový špuntík, který jsem do druhého otvoru pro mesh vložil. Je maličký, takže se ani nedotýká opletu a nemůžu tak ovlivnit chuť. Bez žádného ucpání druhého otvoru se mi v některých případech dostávala pára do tanku, teď už je klid a funguje to bezvadně. Určitě bych doporučil tento produkt všem, co si chtějí vychutnat chuť liquidu a mají trochu zkušeností s obnovitelnými atomizéry genesis.

 

Hodně se na fóru diskutovalo o ceně SSR. Někdo říkal, že je to drahé, někdo levné a podobně. Chtěl bych k tomu uvést jen svou malou poznámku. Cena je taková, jaká je. Je třeba si uvědomit, že jde o malovýrobu. I když jich bylo prodaných přes stovku a ještě i další snad budou, pořád je to v řádech stovek kusů. Až to budou chrlit čínské fabriky, které to nějak napodobí, což se doufám nestane, bude to vyráběno v řádech tisíce kusů, pak bude cena zase jiná, ovšem i kvalita bude jiná, horší. V zahraničí se tyto malosériové produkty prodávají mnohem, mnohem dráž. A není to proto, že by to snad tam někdo vyráběl lépe anebo to lépe fungovalo, je to stejné a v některých případech i horší, přitom dražší. Proč? Protože je v zahraničí mnohem větší poptávka a trh. Tak si tam podobní autoři prodávají své produkty za vyšší ceny. Proto mám strach, aby nám výrobce SSR neutekl „za hranice“ a my si tak nekupovali český produkt na zahraničním e-shopu například za 130€. Ale to jsou jen mé spekulace a černé myšlenky.

 

Přeji všem majitelům SSR 2.1, ale i všem ostatním a je jedno co zrovna mají, hodně páry 🙂

 

Diskuze k článku je zde na fóru