AGA-T2+ (Agáta) je další ze systémů obnovitelných atomizérů. Poslední dobou se s těmito systémy roztrhl pytel. Jsou různých výrobců, různých kvalit a samozřejmě různou cenou. Agáta je jedna z další produkce na poli DIY atomizérů.
Technické parametry a popis:
– Závit 510 s nastavitelnou středovou tyčí
– Vše je vyrobeno z kvalitního nerezu
– Nádrž/Tank je z ohnivzdorného skla (Pyrex) s objemem 3ml
– Zásobování: Nerezová tkanina (mesh) nebo knot, popřípadě dva meshe – knoty (pro použití meshe do tvaru U je nutná úprava obrobku)
– Otvor pro mesh: 3 mm
– Vrchní kryt (čepice) je je možné sundat kdykoli. Drží na dvou o-kroužcích, je dodávána s jedním otvorem (hulvátem) o průměru 1 mm.
– DripTip není součástí balení
Balení dále obsahuje:
– 5 m kanthalu 0,20 – 44ohm/m
– Sada o-kroužků
– Mesh na první sestavení
– Náhradní matičky na středovou tyč
Cena:
£20.95 (cca 630,- kč) + poštovné , zakoupeno zde
Základní popis a zkušenosti
V pořadí již druhá verze tohoto velmi slušného hardware je na světě. Od své mladší sestry, AGA-T se liší jen drobně, i když jak pro koho. Starší verze měla čepici, tedy kryt kotelny, šroubovací a trochu jinak designově udělanou základnu.
Osobně mi přijde čepice, která se nasadí lepší než ta, která se šroubuje. Důvodem je samozřejmě umístění sacího otvoru (hulváta). U šroubovací čepice může být problém se správným umístěním onoho otvoru, protože ten musí být naproti meshi se spirálkou. Vzhled druhé verze Agáty se mě osobně líbí více než ta první, ale každý jsme samozřejmě jiný.
Po rozbalení nastala fáze složení celého systému. Složení bylo vcelku jednoduché a není třeba používat žádný návod či video. Vše bylo složeno za pár minutek a mohlo se motat…
První sestavení jsem udělal jak jsem byl zvyklý a to bi-spirálu s 0,20 kanthalem, který jsem navinul na připravený oplet „Technox“. Toto sestavení jsem však velmi brzy vyměnil za kanthal o průměru 0,16mm. Toto už bylo lepší, ale pořád to nebylo to, co jsem chtěl. Nakonec jsem zvolil klasiku a jakýsi standard a použil mesh SuperFine 400, stočil na průměr 3mm, nasadil oplet Technox, který jsem před tím „karamelizoval“, namotal jen jednu spirálku s kanthalem o průměru 0,20mm. Výsledný odpor spirálky je 1,5ohm. Takto mi to vyhovuje asi nejvíce. Používám to většinou na ProVari nebo na gripu GP paps spolu s Kickem. Nastavení je takové, aby se Agáta krmila 3,7 – 3,8V. Což mi přijde velmi úsporné a i takto to funguje zcela parádně. Na mechanických gripech s kvalitním tlačítkem, které něco vydrží, to lze používat také.
Samotná nádržka pro liquid je v průběhu používaní nerozebíratelná. Resp. pro nutnost sundat a sundat sklo z nádržky je nutné rozmotat a odstranit také mesh s kanthalem, což je samozřejmě nevyhovující. Zase na druhou stranu, pokud budu chtít nádržku jen vypláchnout, stačí odšroubovat jeden šroubek ze dna kotelny a s prostříknout stříkačkou a teplou vodou její obsah. Myslel jsem, že bude problém s plněním, ale je možné plnit dvěmi způsoby. První metoda je injekční stříkačkou s jehlou přes plnící otvor, který je uzavřen šroubem. Druhá metoda je plnění dutinkou v meshi.
Způsobů jak „oživit“ Agátu je celá řada. Někdo preferuje bi-spirálku, někdo i tri-spirálku, někdo zase plochý kanthal a někdo klasiku s jedním drátem. Já u Agáty zvolil tu poslední a tak mi to vyhovuje asi nejvíc. I když není všem dnům konec a příště to zase třeba udělám jinak. Třeba na WillProXT bych si jednoduchou spirálku nedovedl představit. Ne že by to nefungovalo, ale dvojitá spirála je na XT prostě lepší. Příprava sestavení, tedy mesh + oplet + kanthal je vlastně u těchto systémů stejná, resp. je ovlivněna velikostí otvoru pro mesh, velikostí kotelny, použitých materiálů a podobně. Proto co je dobré pro jedno zařízení, nemusí být vhodné nebo stejné pro jiné.
Agáta mě mile překvapila svou velmi dobrou funkčností, výborným dýmem a opravdu silným HITem. Po prvotních pokusech s kanhtalem, kde jsem motal různé závity, jsem se nakonec ustálil na již zmiňovaném sestavení s jedno spirálkou s odporem 1,5ohm. Na 3,8V to funguje opravdu skvěle.
Více informací a diskuze ZDE